Milník Bigbítu je název uměleckého díla, které vidíte. Jedná se o pětimetrový kamenný kruh, na němž je položený dubový protiatomový kříž, který nosili v šedesátých letech minulého století hippies. Na kříži jsou vypálena písmena „b“ jako bigbít. Kameny do kruhu odkazují nejen na Kelty ale i na oblíbenou legendární britskou kapelu Rolling Stones. Autorem artefaktu je akademický sochař Jaroslav Šindelář, který jeho instalací v roce 1999 uctil památku svého bratra Jiřího „Dědka“ Šindeláře ze skupiny Katapult. Ale pozor, jak sám autor říká, „Není to pomník. Ty se staví generálům nebo primátorům. Je to milník času, který nám připomíná, že bigbít je tady s námi už desítky let.“

Za zajímavost stojí i financování tohoto objektu. Přestože veškeré práce ze strany autora byly provedeny zdarma, realizace si přece jen vyžádala dalších financí. Ty se vybraly ve veřejné sbírce, do níž přispěli občané z obvodu, Plzně ale i odjinud. Mezi ty plzeňské patří i hokejová legenda Martin Straka, Petr „Bob“ Šťastný z kapely Turbo a bývalý primátor Plzně Jiří Šneberger. Mezi mimoplzeňské například František Ringo Čech. Objevili se i dárci z USA – Fred Bellermann a z dalekého Japonska – pan Asakichi Sakakihara.  Přispěli i slovanští důchodci, kteří tím projevili velkou dávku nadhledu, neboť pro mnohé z nich bigbít určitě není právě muzika jejich srdcí.

A bigbít, to není nic jiného, než české synonymum pro anglofonní výraz rock´n´roll. Plzeň byla bigbítem vyhlášená v celé republice. Nejenom množstvím zde vznikajících kapel, ale i proto, že se tady dala sledovat západoněmecká TV a naladit západní hudební stanice, například populární Rádio Luxemburg. Za těmito vymoženostmi do Plzně jezdili v komunistických dobách i mnozí naši mimoplzeňští kamarádi, zejména pak Pražáci.

Plzeň však zůstala městem nejenom piva ale i bigbítu i po revoluci v roce 1989 a je jím dodnes. Dokladem toho může být i dnes již tradiční akce Milník času – Bigbít, zkráceně Milník Bigbítu. Hudební akce, která se ve Chvojkových lomech na Slovanech (městská část Plzně) koná od roku 2009 vždy 1. května. Kvůli nepřízni komunistického režimu této muzice se akci ale také někdy říká Pomsta za Svátek práce.